Aktualności z realizacji inwestycji „Lazurowe Apartamenty”
5 października 20239.10.2023 – Lazurowa 4 – przerwy w dostawie energii elektrycznej
6 października 2023
Szanowni Państwo,
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Lazurowa” w związku z pytaniami mieszkańców dot. wprowadzonych opłat na stworzone fundusze celowe informuje, że: 25 października 2022 roku, Rada Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie wniosku dotyczącego zmiany (zaostrzenia) dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Główne zmiany są takie, że wszystkie nowe budynki powinny być budynkami o zerowej emisji od 2030 roku, a budynki istniejące powinny zostać przekształcone w budynki o zerowej emisji do 2050 r.
Co więcej, w 2027 r. wchodzi w życie również system ETS2 dla budynków, czyli obciążenie paliw kopalnych używanych do ogrzewania, dodatkową opłatą za emisję CO2. W efekcie oznacza to dalszy wzrost kosztów ogrzewania.
Opłaty za ciepło są kosztami niezależnymi od Spółdzielni i wynoszą ok. 40% wszystkich opłat ponoszonych przez członków Spółdzielni. Istnieje ewidentna potrzeba ich zmniejszenia. Dyrektywy unijne i wynikające z nich zmiany ustaw państwowych oraz prawa budowlanego wymuszają działania w kierunku oszczędzania energii. Planowane wprowadzenie kategorii energetycznych dla budynków bez podjęcia odpowiednich kroków zapobiegawczych spowoduje, że budynki starych zasobów Spółdzielni znajdą się w jednej z niższych kategorii energetycznych. Powiązane to będzie ze znacznym wzrostem opłat za ciepło gdyż budynki najbardziej energochłonne będą obciążane dodatkowymi obciążeniami finansowymi za zużytą energię.
Wraz z oczekiwanym wzrostem jednostkowych kosztów ogrzewania, termomodernizacja stanie się opłacalna dla zdecydowanej większości budynków.
Wobec powyższego Zarząd Spółdzielni i Rada Nadzorcza podjęły kroki w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną budynków osiedla.
W marcu 2023 r. w przeprowadzonym przetargu ograniczonym dokonano wyboru Wykonawcy na przygotowanie dokumentacji technicznej montażu instalacji fotowoltaicznej dla wszystkich budynków oraz wykonanie pilotażowego montażu instalacji fotowoltaicznej w budynku Rozłogi 2. Prace rozpoczęto w czerwcu i zakończono w lipcu 2023 r. Instalację po dokonanych odbiorach uruchomiono w sierpniu 2023 r. Równocześnie złożono wniosek do BGK o zwrot 50% kosztów z tzw. grantu OZE. Z instalacji fotowoltaicznej zasilana będzie praca dźwigów, oświetlenia części wspólnych oraz oświetlenia zewnętrznego. Jesteśmy również w posiadaniu dokumentacji technicznej na wykonanie montażu wewnętrznej pompy ciepła na potrzeby ciepłej wody użytkowej wraz z włączeniem do instalacji ciepłej wody zasilanych z planowanych instalacji fotowoltaicznych co pozwoli na znaczne oszczędności w zużywanym cieple i przyniesie wymierne korzyści finansowe dla mieszkańców. Zebranie koniecznych środków na wykonanie tych robót z funduszu remontowego ze względu na wysokość stawki nie jest możliwe.
Aby przeprowadzić prace oraz mieć możliwość skorzystania z różnego rodzaju wsparcia finansowego, konieczne było utworzenie funduszy celowych na prace remontowe termomodernizacyjne i prace instalacji fotowoltaicznych. Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Lazurowa” w dniach 26.05.2023 – 27.05.2023 r. uchwaliło Wieloletni Plan Prac Termomodernizacyjnych oraz Montażu Instalacji Fotowoltaicznych w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Lazurowa”, w latach 2023 – 2031. (uchwała nr 10/2023). W uchwale podjęto również decyzję o utworzeniu funduszy celowych na realizację tych zadań.
Zgodnie z Uchwałą Walnego Zgromadzenia i uchwalonym przez Radę Nadzorczą Regulaminem Tworzenia i Gospodarowania Funduszem Celowym (Uchwała RN 39/2023 z dn. 31.08.2023 r.) oraz opierając się na obowiązujących wytycznych uzyskiwania dofinansowania, przeprowadzono wyliczenie niezbędnych stawek w zł/m2 na fundusze termomodernizacji i montażu instalacji fotowoltaicznej dla wszystkich budynków.
Ustalone stawki na fundusze celowe pozwolą na rozpoczęcie od stycznia 2024 r. gromadzenia środków na prace termomodernizacyjne oraz kontynuowanie prac montażu instalacji fotowoltaicznej. Ze zgromadzonych środków będzie można zlecić wykonanie dokumentacji na regulację instalacji centralnego ogrzewania, prace termomodernizacyjne, docieplenia stropów piwnic itd. niezbędnej do złożenia wniosków do BGK na dofinansowanie prac.
Planowane roboty termomodernizacyjne i montażu instalacji fotowoltaicznej pozwolą znacznie zmniejszyć zużycie ciepła zużywane przez budynek oraz spowodują zmniejszenie opłat za energię elektryczną i cieplną. Równocześnie zabezpieczą członków Spółdzielni przed niepożądanymi skutkami wprowadzonych oraz planowanych uwarunkowań dot. prawa energetycznego.